Odbory a zástupcovia 400 zamestnancov Nexis Fibers opätovne protestovali v Bratislave!

14. mája 2020 zástupcovia zamestnancov humenskej spoločnosti Nexis Fibers, a.s. na čele s predsedom základnej odborovej organizácie a s podporou odborového zväzu ECHOZ opätovne prišli do Bratislavy, aby tentoraz pred Úradom vlády SR vyjadrili svoju nespokojnosť s pasivitou vládnej moci pri záchrane ich pracovných miest.

Prvý raz „zavítali“ zástupcovia 400 zamestnancov tejto firmy do Bratislavy 28. apríla 2020, aby spoločným protestom pred budovou slovenského parlamentu vyjadrili svoje obavy z hromadného prepúšťania, ktoré im hrozí a zároveň aj rozčarovanie z nečinnosti vlády tohto štátu.

Na jednej strane bolo až dojemné sledovať, ako sa nešťastní zamestnanci snažili presvedčiť okolo idúcich členov parlamentu (bez ohľadu na politickú príslušnosť), že ich pracovné miesta sú počínaním vlastníka priemyselného parku v Humennom skutočne ohrozené a reálne im hrozí strata zamestnania.

No na druhej strane bolo zjavné, že drvivej väčšine okolo idúcich poslancov sú ich reálne problémy a hrozba straty obživy ich rodín úplne cudzie a už pri vchode do budovy parlamentu, napriek tomu že ešte pred chvíľou niekomu sľúbili svoju podporu, zabúdali na to, čo si vypočuli. Veď nikto Vám nemôže dať toľko, čo Vám dokáže ktorýkoľvek politik sľúbiť!

Včera však nikto z vlády medzi protestujúcich nespokojných zástupcov zamestnancov neprišiel a zástupcovia vedenia spoločnosti spolu s českým majiteľom, ktorí sa do budovy úradu vlády dostali, získali iba prísľub ďalšieho rokovania s novým mediátorom (predseda výboru parlamentu pre hospodárske záležitosti).

Ukázalo sa totiž ako to na Slovensku v skutočnosti funguje – stačí, že sporiaca sa protistrana označí dovtedajšieho mediátora (ministra hospodárstva) za nedôveryhodného a zmena je na svete. Kto o nej rozhodol a prečo, to sa asi nikdy nedozvieme.

Čo na tom, že minister hospodárstva bol tým členom vlády, ktorý po prvom proteste zamestnancov Nexis Fibers pred parlamentom ako jediný preukázal dostatok pragmatického myslenia a dosiahol dohodou o obnovení dodávok energií a médií 30. apríla, dohodu ktorá mala platiť do 15. mája.

Skutočne však iba mala – vyzerá to totiž tak, že Chemes ju aj tak neplánoval dodržať, pretože počas predĺženého víkendu (8.-10. máj) odstavil Nexis Fibers od energií a médií opätovne. Nakoniec to aj sám minister hospodárstva povedal na svojej tlačovke na plné ústa „Chemes sa nechce dohodnúť a o dohodu mu nikdy nešlo!“

Včerajšok však zároveň aj ukázal ako fungujú slovenské média a slovenskí novinári – na tlačovke po rokovaní vlády sa totiž nikto z prítomných novinárov neodvážil spýtať pána premiéra na jeho názor na protestujúcich zástupcov zamestnancov Nexis Fibers, hoci sa takáto otázka priam ponúkala. Pán premiér však nemá rád nepríjemné otázky a tak bolo asi jednoduchšie tváriť sa, že prenikavý hluk z ulice nie je v priestoroch úradu vlády počuť!

Opätovná odstávka Nexis Fibers od energií a médií jednoznačne poukazuje na to, že dodávateľovi týchto energií a médií a osobám alebo osobe za ním stojace sa skutočne nejedná o dohodu. Vyhrážkam o odstavení od energií totiž čelí Nexis Fibers od roku 2017, keď jeden z jeho veriteľov nesúhlasil (a asi sa dodnes ani nezmieril) so schváleným reštrukturalizačným plánom, ktorý zachránil Nexis Fibers pred konkurzom.

Druhá odstávka Nexis Fibers od energií a médií je však oveľa nebezpečnejšia – firme už pri prvej odstávke vznikla nemalá ekonomická strata a táto strata sa teraz ešte prehlbuje. Zároveň však firme hrozí aj strata odberateľov a strata pozície na trhu. Tieto skutočnosti môžu byť s predlžujúcou sa dobou odstávky od energií a médií smrteľným koktailom, ktorý reálne ohrozí samotnú existenciu firmy a môže znamenať definitívnu stratu pracovných miest pre 400 zamestnancov.

Po včerajšku však možno jednoznačne konštatovať, že skutočným vinníkom straty všetkých pracovných miest v Nexis Fibers, a.s. bude štát a nečinnosť Vlády SR (s výnimkou jedného ministra, ktorý bol odsunutý na vedľajšiu koľaj).

Pretože je to vláda a jej predseda, kto nie je schopný zabezpečiť vykonateľnosť jedného súdneho rozhodnutia! A hoci v už schválenom programovom vyhlásení nová vláda sľúbila, že zákon a spravodlivosť bude platiť na Slovensku pre každého rovnako a vláda bude presadzovať opatrenia na udržanie zamestnanosti, ani po 30 dňoch od rozhodnutia súdu táto vláda a jej predseda nedokázali zabezpečiť, aby toto právoplatné rozhodnutie súdu bolo aj vykonané!!!

ECHOZ však spolu so zamestnancami Nexis Fibers nepoľaví a naďalej sa bude snažiť o to, aby vláda a jej predseda prestali strkať hlavy do piesku a tváriť sa, že sa ich netýka strata pracovných miest 400 zamestnancov Nexis Fibers.

Veď 12. mája 2020 vydal aj protimonopolný úrad predbežné opatrenie, ktorého cieľom je zabezpečenie dodávky energií a médií pre Nexis Fibers a tiež zabrániť tomu, aby spoločnosť bola eventuálne nútená opustiť trh v dôsledku postupu Chemesu.

Záchrana 400 pracovných miest v Nexis Fibers je pre štát jednoznačne ekonomicky výhodnejšia – určite je pre štát lepšie mať 400 zamestnaných, ktorí platia dane a odvody a zároveň zo svojej mzdy svojou spotrebou prispievajú na chod ekonomiky, než urobiť z týchto 400 zamestnancov nezamestnaných a živiť ich zo „štátneho“!

Zároveň záchrana 400 pracovných miest v Nexis Fibers je pre štát aj spoločensky výhodná, pretože v dnešných koronavírusových časoch je každé zachránené pracovné miesto cennejšie ako zlato a je to jediné čím vláda a jej predseda môžu presvedčiť 400 zamestnancov Nexis Fibers o tom, že skutočne je cieľom tejto vlády presadzovať vymožiteľnosť práva!!!

V opačnom prípade sa iba potvrdí, že na Slovensku sa stále nemenia spoločenské princípy a hodnoty, ale iba ľudia na postoch a tzv. „právo silnejšieho“ stále platí a  ktokoľvek kto si na to trúfa, môže presadzovať vlastnú podobu práva a spravodlivosti!!!